Język / Language
Darmowa dostawa PL
- Poczta Polska list polecony priorytetowy przy zam. za min. 250zł,
- paczkomat InPost przy zam. za min. 250zł,
- kurier InPost przy zam. za min. 300zł.
Promocje
Komplet stempli Kwiaty nr 2
Komplet stempli Kwiaty nr 2
30,00 zł 15,00 zł 24,39 zł 12,20 zł
WYKROJNIKI - INSTRUKCJE
 
Do czego służą wykrojniki?
 
Wykrojniki kreatywne marki Craft Passion przeznaczone są do wycinania wzorów przede wszystkim z papieru, ale również z pianki, np. foamiranu. Powstałe wycięte elementy tzw. wycinanki używane są do tworzenia kartek okolicznościowych, zaproszeń, exploding boxów, albumów, kwiatów, wykorzystywane są w scrapbookingu oraz innych formach papierowego rękodzieła.
 
Wykrojniki Craft Passion wykonane są z cienkiego metalu, każdy jest w kształcie danego wzoru oraz posiada otworki ułatwiające wyjęcie wycinanki. Elementy wykrojników występujących w zestawach, np. banerki z alfabetem, są połączone ze sobą cieniutkim łącznikami. Przed zastosowaniem wykrojnika należy oddzielić od siebie elementy przez rozcięcie cążkami tych łączników. Dla bezpieczeństwa i wygody korzystania polecamy odcięcie pozostałości łączników i spiłowanie ostrych miejsc.
 
Wzory wykrojników Craft Passion powstają według pomysłów właścicielki i zespołu firmy, są przemyślane, dopracowane i na pewno niepowtarzalne.
 
 
Co jest potrzebne do korzystania z wykrojników?
Czyli krótko o maszynkach i papierze.
 
Wykrojniki Craft Passion są kompatybilne z popularnymi maszynkami wycinająco-tłoczącymi. Maszynki działają na zasadzie „magla” tzn. wykrojnik z papierem umieszczony pomiędzy dedykowane do danej maszynki płytki jest przesuwany za pomocą korbki lub elektronicznie pomiędzy wałkami co powoduje wycięcie elementu. Na rynku są maszynki różnych firm, w różnych rozmiarach. W Polsce najpopularniejsze są maszynki ręczne, czyli z korbką, z powierzchnią roboczą formatu A5, ale są również dostępne maszynki z mniejszą powierzchnią roboczą formatu ok. 7x15cm oraz większą – ok. A4.
 
Wykrojniki wycinają w papierze o grubości do 300 g/m2, jednak najlepsze efekty i najładniejsze wycinanki otrzymamy wycinając w papierze o grubości 180-250g/m2. Do wycinania polecamy papiery scrapbookingowe, wizytówkowe, w tym gładkie, fakturowane, metalizowane, jak również lustrzane i ekologiczne tzw. papiery kraft. Nie należy wycinać więcej niż jednej warstwy papieru.
Wykrojników kwiatów, liści i innych o prostych wzorach można używać do wycinania w cienkiej piance, np. foamiranie. W foamiranie można wycinać układając do 4 warstw przy wykrojnikach pełnych i do 6 warstw przy wykrojnikach tzw. otwartych (pustych wewnątrz między nożami).
 
 
Instrukcje i porady wycinania wykrojnikami.
 
Każda z maszynek posiada własną instrukcję, z którą należy się zapoznać aby wykorzystać jej możliwości oraz efektywnie wycinać i wytłaczać. Podstawową zasadą wycinania jest przepuszczenie wykrojnika z papierem umieszczonymi pomiędzy płytkami w tzw. „kanapce” przez wałki maszynki. My natomiast podpowiemy jak układać wykrojnik w „kanapce” aby otrzymać ładnie wycięty element na przykładzie maszynki Sizzix Big Shot z płytkami formatu A5.
 
Wykrojnik układamy między płytkami nożem do góry, aby noże wykrojnika były bliżej wałka, czyli na platformie układamy pierwszą płytkę, następnie wykrojnik nożem do góry, na niego kładziemy papier i całość zakrywamy drugą płytką.
 
Wykrojniki o podłużnych wzorach, np. napisy, banerki, gałązki układamy dłuższym bokiem wzdłuż płytek.
 
Wykrojniki prostokątne, kwadratowe lub ze wzorami ułożonymi po obrysie np. prostokąta należy układać na płytce pod kątem w stosunku do wałków. Wykrojnika nie należy układać ostrzami równolegle do wałków.
 
Wykrojniki o dużej ilości detali tj. dużej ilości noży np. ażurowe serwetki, ramki, bordery, gałązki z dużą ilością listków, zawijasków mogą wymagać przepuszczenia „kanapki” przez maszynkę kilkukrotnie. Czasem między przepuszczeniami przez maszynkę zachodzi potrzeba otwarcia „kanapki” i obrócenia wykrojnika z papierem o 90o.
 
Wykrojniki z wieloma detalami mogą wymagać ułożenia na wierzch „kanapki” złożonego na pół arkusza papieru xero w celu zwiększenia docisku. Niektóre maszynki mają możliwość regulacji nacisku.
 
Aby zapobiegać przesuwaniu się wykrojnika podczas wycinania polecamy przykleić wykrojnik do papieru za pomocą taśmy malarskiej lub taśmy washi. Taśmy te mają na tyle mocny klej, że utrzymają wykrojnik na miejscu, a na tyle słaby, że podczas ich delikatnego odklejania wycinanka nie powinien się uszkodzić. Sposób ten pomocny jest w przypadku konieczności obrócenia wykrojnika z wycinanką między jednym, a drugim przepuszczeniem „kanapki” przez maszynkę. Sprawdza się również podczas wycinania obrazków i wydrukowanych napisów.
 
Proste wzory, tzn takie które nie zawierają detali albo mają ich niewiele możemy układać dla wygody nożem do dołu, czyli w kolejności: platforma, płytka, papier, wykrojnik nożem do dołu, płytka.
 
Po pewnym czasie użytkowania wykrojnika może występować utrudnienie w swobodnym wyjęciu wycinanki z wykrojnika, wtedy pomiędzy wykrojnik a papier należy położyć folię typu stretch (cienka przezroczysta). Dzięki temu bez problemu można wyjąć wycinankę z wykrojnika, a nie utrudnia to wycinania.
 
 
 
Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny, rozwieje wszelkie wątpliwości i ułatwi korzystanie z wykrojników.
Jeśli jednak w jakiejś kwestii potrzebujesz pomocy napisz do nas info@craftpassion.pl .
 
 
 
Powyższy artykuł dotyczy wykrojników marki Craft Passion.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl